Netflix
×
Utilizator
×
Rise of the Guardians compensează un scenariu surprinzător de fad cu o animaţie spectaculoasă. Rezultatul? Un film potrivit mai degrabă celor mai mici dintre spectatori, dar neconvingător pentru ochii unui adult. În ciuda unor efecte deosebite (preferaţii mei sunt Sandman/Moş Ene, cu fuioarele lui de vise aurii, dar şi Pitch/Omul negru), povestea nu prea reuşeşte să te prindă în mreje, ceea nu face decât să sublinieze că reciclarea unor personaje din folclor şi aruncarea lor într-o aventură animată nu sunt suficiente pentru a te prinde în mreje. Este clar că scenariştii s-au inspirat de la The Avengers, încercând să recompună pe ecran volatila chimie a supereroilor Marvel, doar că o fac într-un mod prea previzibil şi neamuzant cu Moş Crăciun, Zâna Măseluţă, Iepurele de Paşte, Moş Ene şi Jack Îngheţ. Premisa, în schimb, este interesantă: magia se află peste tot în jur şi o poţi atinge dacă ai puţină credinţă... Probabil filmul va funcţiona mult mai bine pe DVD, pentru întreaga familie, decât la cinema.