Dacă îţi plac conspiraţiile, focurile de armă, urmăririle şi răsturnările de situaţie, ar fi o idee să faci o vizită la cinema pentru a vedea Safe House/Casa conspirativă, cu Denzel Washington şi Ryan Reynolds. Action-ul lui Daniel Espinosa nu aduce mare lucru nou şi cam suferă prin anumite părţi ale scenariului, dar actorii principali şi energia fac filmul o soluţie bună pentru a petrece două ore într-un weekend.

Washington este Tobin Frost, un fost agent CIA intrat pe lista neagră a agenţiei după ce este bănuit de colaborări cu eminenţe cenuşii ale lumii spionajului. Ani de zile de la ultima sa apariţie, Frost se predă consulatului american din Cape Town şi este dus într-o casă conspirativă controlată a CIA pentru interogatoriu. Doar că o trupă de commando apărută de nicăieri ucide toţi agenţii CIA cu excepţia unuia, Matt Weston (Ryan Reynolds), acesta având misiunea să-l ducă pe imprevizibilul şi periculosul Frost într-o nouă locaţie sigură.

Casa conspirativă are suficiente surprize pentru a-ţi ţine atenţia trează timp de 115 minute, iar marele merit le revine celor doi protagonişti şi interpretărilor lor extrem de convingătoare. Altfel, reţeta este urmărită întocmai, cu explozii când trebuie, urmăriri tot când trebuie şi momente dramatice din loc în loc, că doar trebuie să ne mai tragem şi sufletul.

Ce nu ne-a plăcut nouă la film este marele of al action-urilor de la Hollywood: răii sunt prea răi (şi eficienţi), iar bunii sunt prea buni (şi, desigur, chiar mai eficienţi decât răii). Nu credem că vreun om care chiar ştie cu ce se mănâncă astfel de operaţiuni poate urmări serios lungul şir de lupte corp la corp, urmăriri şi accidente de tot felul al căror protagonist este Matt, un agent începător care se transformă pe neaşteptate într-un adevărat Superman, reuşind să doboare o listă de inamici probabil mai lungă decât genericul de final. Dacă vrei un action realist, Safe House nu este filmul tău, dar dacă ai resurse de bunăvoinţă şi vrei să te laşi păcălit frumos, categoric merită să-ţi iei câţiva prieteni pentru a vedea cum ar fi fost viaţa ta dacă ţi-ai fi ales slujba de agent secret (glumă).

Cum spuneam, marele merit al filmului sunt actorii. Nu o să-i vezi doar pe Denzel Washington într-un rol care i se potriveşte mănuşă, cel al autoritarului, manipulatorului Tobin Frost, şi pe Ryan Reynolds în cel al inocent-eficientului Matt. Pe afiş mai apar Vera Farmiga şi irlandezul Brendan Gleeson, în rolurile a doi specialişti CIA luaţi pe nepregătite de apariţia lui Frost şi de implicaţiile acesteia. O să-l mai vezi (dar slabe şanse să-l recunoşti) pe Robert Patrick, terminatorul cel rău din Terminator 2, şi o să faci cunoştinţă (dacă nu ai văzut The Darkest Hour) cu unul dintre tinerii actori cu cel mai mare potenţial de la Hollywood, americano-suedezul Joel Kinnaman, distribuit alături de Kit Harington (Jon Snow din serialul HBO Game of Thrones) în Arthur & Lancelot.