"DAN PITA va fi atat regizor, cat si producãtor al viitorului sãu film, "Second hand".

Alãturi de "Solaris", societate condusã de cineast, vor mai fi producãtori ANDREI BONCEA - "Media Pro Pictures" si CENTRUL NATIONAL AL CINEMATOGRAFIEI. Filmãrile vor incepe la 1 august, in prezent regizorul fãcand prospectii si dand probe pentru actori tineri, care vor detine marea majoritate din distributie.

Scenariul filmului este semnat de RADU F. ALEXANDRU si porneste de la o temã contemporanã: realitãtile trãite de tineri r-o societate care s-ar putea situa pretutindeni, nu neapãrat specific romaneascã. "Va fi o dramã psihologicã despre generatia tanarã, gen care nu a mai fost abordat la noi, exceptand, cu ingãduintã, seria , in care totul se termina cu bine, si ideea de... va fi insa un film despre viata care in general doare.

Tinerii au o viatã fascinantã, tulburãtoare, in care nu te-ai despãrtit de tot de copilãrie, n-ai intrat incã bine in maturitate si nu ai obtinut capacitatea de a-ti controla destinul. E viata marilor iluzii si, uneori, a marilor dezamãgiri" - ne spune scenaristul. Dan Pita cautã acum un numãr foarte mare de interpreti ai personajelor sale, actori de 18-19 ani, si in acest scop face auditii in licee si la UNATC, primul an.

O pondere foarte mare o are partitura personajului principal, Andreea, tanara care trãieste o mare deziluzie, fiind victima unei idile de tip dostoievskian. Cu sigurantã, dupã ce va fi gãsitã (sperãm, cat mai usor), protagonista va deveni vedetã peste noapte. Locatiile alese de cineast sunt foarte multe in Bucuresti, iar in scopul gãsirii unor platouri in cadrul lor natural, el a vizitat deja un numãr impresionant de discoteci."