Incepe ca o comedie absurda - un cetatean dintr-un sat descopera intr-o dimineata, in ograda, un tanc -, dar "Tancul" se dovedeste foarte repede unul din cele mai proaste filme vazute vreodata! Ideea de pornire avea potential (scenariul e scris de veteranul Horia Patrascu, autorul capodoperei "Reconstituirea"); din pacate, regizorul debutant Andrei Enache pur si simplu n-a stiut ce sa faca cu ea.

A iesit un film care abia trece (cu 5 minute!) peste bara categoriei de lungmetraj - o incropeala jenanta de teatru filmat, sub-sub-Garcea si nunti & inmormantari... Mai rau: actorii par nedirijati, joaca fals (cu exceptia lui Dragos Bucur, care ar-putea fi credibil chiar si-n rol de stalp de telegraf). De unde crezusem/sperasem ca "tanarul film romanesc" este pe calea cea buna (vezi "Marfa si banii", "Occident", "Furia"), "Tancul" lui Andrei Enache este exceptia nefericita care duce oistea-n gard... Pacat; Horia Patrascu merita o revenire importanta.

Dac-ati facut greseala sa va duceti sa vedeti "Tancul" nostru autohton (o ora din viata pierduta), va puteti drege alegand, in continuare, "Johnny English", o prostioara simpatica in care apar Rowan Atkinson, John Malkovich si - surpriza, surpriza! - Natalie Imbruglia.