Denny, un sofer de curse, este lovit de necaz dupa necaz, se chinuie cu greu să își țină familia și să își urmeze cariera împotriva unor greutăți aproape insurmontabile.

Povestea lui Denny e spusă aproape integral din perspectiva câinelui său, golden retriverul Enzo (numit după celebrul Enzo Ferrari), a cărui voce aspră dar caldă i-o dă Kevin Costner.

Scenariul lui Mark Bomback, inspirat din romanul lui Garth Stein, respectă structura din Marley and Me, și urmărește viața unei familii în timpul vieții câinelui lor, care oferă, în voice-over, monologul îndrăgitului animal cu blană, în stilul mai noilor A Dog's Purpose și A Dog's Journey. În Enzo este un amestec de tristețe și de mândrie, de tristețe că nu își poate avertiza stăpânii cu privire la tragedia care îi pândește, cu toate că se bucură că le oferă bucurie în cele mai grele momente.

Regizorul Simon Curtis reușește să ne facă să vedem lumea prin ochii lui Enzo în moduri creative. În cele din urmă, așa cum arată și titlul, filmul face din cursele de mașini o metaforă pentru viața trăită frumos și cu hotărâre, mai ales în clipele cele mai grele.