Daca ati vazut si v-a placut Blonda de la drept 1/Legally Blonde, cu Reese Witherspoon (noua ne-a placut), aflati ca aceleasi scenariste au scris si Iepurasul casei/The House Bunny - in cinematografele de la noi din 24 octombrie - o varianta la fel de colorata, parfumata, fondanta (ca sa ating mai toate simturile) a filmului din 2001. Insa, comparatia se opreste aici, filmul cu Anna Farris in rol principal fiind unul care cade dincolo de muchia subtire a parodiei, devenind usor grotesc; injuraturi "de domnisoara" gen "Sweet balls!" alterneaza cu panseuri gen "inima imi bate ca o unghie" sau "ochii sunt sfarcurile fetei".

Anna Farris (o stiti din Scary Movie) o intruchipeaza pe Shelley Darlington, un iepuras Playboy care le invata pe cateva studente stangace cum sa cucereasca baietii, pentru ca in final sa-si dea seama ca ceea ce apreciaza ei nu sunt numai calitatile trupesti (sic!). Traita din frageda adolescenta in Casa Playboy, Shelley a invatat ca a arata bine este idealul suprem si ca pentru a cuceri trebuie sa respecti cu strictete niste reguli (ca de exemplu: "sa-i zici baiatului pe care ai pus ochii ca multi altii te doresc, sa il privesti in ochi, in timp ce-i zici ca are niste pectorali grozavi, ca e puternic", chestii la care nu poti sa nu razi cu gura pana la urechi, dar ca la bancurile cu manichiuriste si coafeze; daca la Blonda de la drept se ironizau toate idealurile-cliseu americane, aici se cam cade in ridicol).

Cand este data afara - pentru ca a implinit venerabila varsta de 27 de ani ("59 de ani in lumea iepurasilor Playboy"), fata da de lumea reala; nu-si revine, ci ramane mereu pe langa situatie si subiect (dar cica asta era poanta filmului).

In The House Bunny - Hugh M. Hefner (cel care a infiintat revista si conceptul Playboy) are un cameo de vreo 10 minute, iar reusita producatorilor a fost ca au avut acceptul de a filma in conacul unde Hefner, alaturi de zeci de fete care fac pictoriale, traieste. In gradina conacului sunt pauni, fete super-sexy, o paza stricta, iar Hefner e... nu la costum, ci in pijama, tinuta lui preferata.

Patrunderea in adevarata casa Playboy e punctul forte al filmului; a... si faptul ca Farris arata foarte bine, ma rog, nu cu hainele de pe ea, care - desi folosite pe strada - au sclipici, paiete, inimioare etc (dar asta era cica, si din nou, tot parte din poanta filmului).