Serialul SF The Innocents, ce explorează povestea unei adolescente, June (Sorcha Groundsell), cu abilitatea ieşită din comun de a se metamorfoza în alte persoane, se lansează vineri (24 august), pe platforma Netflix. Cinemagia a văzut primele patru episoade din cele opt ale sezonului şi vă spune la ce să vă aşteptaţi.

De la bun început trebuie să știți că, în pofida faptului că Innocents reambalează mitologia X-Men, serialul devine foarte atașant prin perspectiva emoțională pe care o oferă. Serialul Netflix se concentrează pe elementul psihologic, pe avatarurile prin care trece adolescenta June (dar și celelalte femei descoperite de doctorul Halvorson cu această abilitate) în efortul de a înțelege și controla această nouă putere, durerosul proces al descoperirii de sine, impactul pe care abilitatea aceasta extraordinară (numită, totuși, „blestem”, nu „dar” de către personajul Elena) îl are asupra devenirii personale și asupra relației de dragoste pe care o are protagonista June cu Harry (Percelle Ascott).

În esență, serialul SF The Innocents este o metaforă a descoperirii de sine, a lucrurilor care ne sperie la noi, un film despre acceptarea de sine, despre ce ne face unici, despre capacitatea de a-i „stăpâni”/„poseda” pe ceilalți și cum această putere, de care putem sau nu profita, ne scoate în evidență latura morală, totul tratat în cheie supranaturală. Totodată, The Innocents este o frumoasă poveste de dragoste, în care membrii cuplului sunt într-o continuă descoperire a celuilalt si a sinelui.

Adolescenta June duce o viață plină de interdicții alături de tatăl (Sam Hazeldine) şi fratele (Arthur Hughes) ei - ore stricte de culcare, trai într-o casă izolată, pastile administrate zilnic, este dusă şi adusă acasă zilnic la/de la liceu... Mama, Elena (Laura Birn), a plecat de acasă, în urmă cu trei ani, motivul invocat fiind o boală misterioasă. Tânăra June îl iubeşte în secret pe colegul ei, liceanul Harry (Percelle Ascott), cu care plănuieşte să fugă de acasă. Când cei doi vor reuși să își pună planul în aplicare, pe urmele lor o vor lua nu doar părinții și poliția, ci și un misterios bărbat, Steinar (Jóhannes Haukur Jóhannesson), omul de încredere al doctorului Halvorson (Guy Pearce). Acesta o tratează, într-o reşedinţă izolată din munţi, pe mama lui June. Medicul doreşte să o ia sub tutela lui şi pe tânăra adolescentă. Fuga de acasă a adolescenţilor le va prilejui acestora aflarea unui adevăr înspăimântător - June are abilitatea incredibilă de a-și schimba corpul.

Cu Halvorson (Guy Pearce) un fel de profesor Charles Xavier, care ia sub tutela lui persoane cu abilitatea de a se metamorfoza, pentru a le învăța să-și controleze puterea, serialul Innocents are premisele bine înfipte într-o legendă scandinavă - după care războinicii berserkeri se metamorfozau pe câmpul de luptă cu animalele față de care aveau o legătură totemică.

În primele patru episoade spectatorii o vor însoţi pe June în procesul înţelegerii puterii nou-descoperite pe care o are. Actriţa Sorcha Groundsell aduce candoare şi sensibilitate încercatului ei personaj. Remarcabil este şi actorul islandez Jóhannes Haukur Jóhannesson, în rolul „recuperatorului”, mâna dreaptă a profesorului Halvorson (Guy Pearce). Pariul câștigat de actorul islandez în primele patru episoade din The Innocents e acela că ne-a convins că, în momentele de metamorfoză, există un suflet de adolescentă terifiată în trupul lui masiv, de brută.

De altfel, distribuţia e alcătuită din fețe relativ noi, actori talentați de mai multe naţionalităţi - protagonista, Sorcha Groundsell, este din Scoţia, Jóhannes Haukur Jóhannesson (Game of Thrones, Alpha, Noah al lui Darren Aronofsky, unde îl joacă pe Cain) este născut în Islanda, dar a trăit în Insulele Feroe, Guy Pearce, asemenea protagonistului Percelle Ascott, sunt britanici, personajul Elena, mama protagonistei, e jucată de actrița finlandeză Laura Birn, iar norvegiencele Ingunn Beate Øyen și Lise Risom Olsen joacă rolurile unor femei cu aceeași putere de metamorfoză precum protagonista June.