Pentru mine orice eveniment care pare să nu aibă vreo explicaţie fizică e dătător de speranţă cu toate că ştiu că până la urmă totul are o explicație logică. Orice truc magic ne transformă fără să vrem în copiii ce eram odată. Diferenţa dintre atunci şi acum e faptul că atunci mai credeam in zâne şi balauri iar acum ştim că totul se explică. Dezvăluirea unui secret nu face decât să te readucă la realitate şi să te dezamăgească oricât de puține ar fi, pe moment, corelațiile pe care le facem cu copilăria. De aceea magia nu va părea niciodată demodată pentru că tot timpul vom primi fenomenele miraculoase cu brațele deschise. În acest caz, Christopher Nolan e magicianul iar filmul e reprezentația lui.

Asemănător unui truc, şi filmul conține cele trei elemente "asigurarea", "transformarea" şi "prestigiul". Ca să îmi justific crezul cum că filmul a fost conceput pe același principiu pe care e conceput şi un truc aş putea să definesc cele trei elemente. "Asigurarea:" Regizorul "ne arată ceva neobișnuit", un spectacol de magie la care iau parte magicianul şi echipa lui formată din cei doi "spectatori plasați special" Rupert Angier (Jackman) si Alfred Borden (Bale), echipajul tehnic format din Cutter (Michael Caine) şi nu în ultimul rând asistenta Julie Angier. "Al doilea act se numește transformarea". Regizorul "ia acel lucru normal şi îl pune să facă ceva ieșit din comun." Din cauza unui nod făcut greșit de Alfred, șotia lui Rupert îşi pierde viața, eveniment ce va denatura intr-o rivalitate pe viață şi moarte între cei doi protagoniști."Acum veți căuta secretul însă nu îl veți găsi, pentru că desigur, nu căutați cu adevărat."... "De aceea orice truc magic are şi un al treilea act. Partea cea mai grea. Partea ce o numim "Prestigiul"". Din dorința de a evita spoilerele nu vreau sa fac o analogie între truc şi film. Bănuiesc că a observat toată lumea că fragmentele din ghilimele sunt preluate din film si readaptate după nevoi.

Cu alte cuvinte, elementele pe care s-a bazat Nolan sunt oglindirea elementelor ce compun un truc magic. La fel cum nu poți sa rămâi rece şi fără reacții în faţa unui truc, nu poți să rămâi fără o reacție pozitivă nici în urma acestui film care este un fiasco de răsturnări de situații. Daca filmele cu final neașteptat se numesc "twist end movie" acesta este darămite un "twist content movie" pentru că o ţine din răsturnare în răsturnare. Nu am fost niciodată fanul unui rezumat al filmului doar de dragul cantității cronicii așa că nu vreau, la rându-mi să fac asta. Vreau doar să spun că numele filmului este unul reprezentativ pentru conținutul lui. Totul este un duel de orgoliu dintre cei doi, orgoliu ce ajunge să îi afecteze pe cei din jurul lor.

Ca să vă bucurați de conținutul filmului trebuie să participați activ în evoluția lui.
Trebuie să acordați atenție sporită fiecărui aspect deoarece trebuie să descoperiți conexiunile după prima vizionare. Odată aflat deznodământul, o revizualizare a filmului va mai avea doar un scop tehnic în urma căruia să vă dați seama de modalitatea în care a fost construit filmul sau in cel mai bun caz să vă mai lămuriți cu niște aspecte pe care nu le-ați înțeles de prima dată. A doua vizualizare a filmului are acelaşi efect ca o participare la un truc la care i-ai găsit deja secretul. Mie mi s-a părut genial filmul atât ca şi conținut cât şi în urma corelației pe care am descoperit-o şi care sper să fie cât de cât aproape de realitate.