In acest film, Walken il joaca pe Gabriel, un inger aflat nu intocmai in cele mai bune relatii cu Dumnezeu si asta datorita faptului ca Dumnezeu permite cu atata usurinta muritorilor sa patrunda in rai, de asemenea faptului ca Dumnezeu a ajuns sa ii iubeasca pe oameni mai mult decat pe el si nu in utlimul rand faptului ca Dumnezeu i-a harazit pe oameni cu un suflet, ceea ce ingerii nu aveau. Tot filmul se reduce la un sentiment de gelozie a razvratitilor pe oameni iar aceasta stare de alerta inchide temporar usile raiului. Inchizand usile raiului singurul loc de vizitat ramane cealalta extremitate, iadul, fapt ce il aduce in scena pe Lucifer interpretat binisor de Mortensen. Acum nu prea am inteles eu care era problema lui Lucifer din moment ce toti cei ce isi dadeau obstescul sfarsit erau redirectionati spre iad indiferent de cat de buni au fost in timpul vietii. Shame on me ca am sters filmul inainte sa caut un raspuns la intrebarea respectiva. Ciar daca il gaseam filmul tot nu se ridica la un nivel mai mare decat cel pe care il ocupa in prezent. Se tot vorbeste despre un razboi intre trei tabere, oameni, ingeri razvratiti (Gabriel) si ingerii cei buni (Simon) dar in afara de vreo cinci persoane care sa reprezinte toate taberele nu avem o imagine mai ampla asupra vreunui razboi. Ideea e ca oamenii par sa stie mai mult despre omoruri decat ingerii iar asta il va duce pe Gabriel la sufletul ofiterului armatei americane acuzat de canibalism. Comportamentul lui Walken este in contrast puternic cu muzica evanghelica ce merge pe fundal. Daca ne-am fi asteptat din partea lui la un comportament putin mai "holly" ei bine glumele, ironia din raspunsuri si deviatiile comportamentale ne duc cu gandul mai mult la o mana dreapta a vreunui cap mafiot decat la un inger - oricat ar fi el de decazut. Scenariul filmul are intentii destul de marete cu unele intentii de aluzii subtile dar nu reuseste decat sa fie unul prostut. Nu e un "must see" asa cum anunta posterul, defapt nici nu stiu cui as putea sa il recomand, nici macar celor impatimiti de luptele angelo-demonice carora le-as recomanda sa se mai uite odata la Constantine decat sa aleaga sa il vizioneze pe acesta. Your choice.