The Rebound a fost o surpriză plăcută, chiar dacă nu este la fel de amuzant ca The Proposal sau la fel de "curajos" ca The Ugly Truth/Adevărul gol-goluţ. Idilă cu dădaca mea reuşeşte un slalom verosimil între viaţa reală (divorţ urât, cvadragenară şomeră cu doi copii mici) şi fluturaşii dragostei (dădaca, un tânăr de 25 de ani, se va dovedi un "remediu" fericit pentru mai toate neajunsurile protagonistei) şi face şi câţiva paşi neaşteptaţi în discuţii despre convenţii, diferenţe de vârstă, ce înseamnă să trăieşti cu adevărat şi aşa mai departe. Catherine Zeta-Jones şi Justin Bartha (ultimul l-a interpretat pe mirele dispărut în Marea mahmureală) trec cu brio examenul de chimie, iar această comedie semnată de Bart Freundlich s-ar putea să te surprindă cu un sfârşit netributar celebrelor reţete după care s-au realizat cele două filme amintite mai sus. O idee prea multă dramă strică puţin, ca şi câteva momente exagerat comice (atenţie la toaleta ecologică), dar per total The Rebound funcţionează atât pentru o vineri seara petrecută în doi, cât şi pentru cei care vor să treacă peste o despărţire.