Hotarat lucru, daca scenariul asta incapea pe mana unui regizor ca Tarantino, Fincher sau Ritchie, iesea o capodopera! Din nefericire, Roger Avary nu pare sa fi invatat mare lucru de la mentorul sau, Tarantino. In sensul ca productiunea sa este completamente lipsita de umor. Iar atunci cand se fac... "spirite de gluma", acestea sunt la nivelul unor subproductii infantile, gen "Scary Movie", "Acasa la Coana Mare" sau "Mary cea cu vino-ncoa' ". Nu poti sa te balacesti cale de doua ore in universul captusit cu alcool, sex, droguri, bairamuri orgiastice, daca nu te simti in stare sa torni in shaker-ul naratiunii o doza vitala de umor negru, inteligent.

Dar sa vedem din ce se compune "meniul" interzis cinefililor minori. Colegiul de stiinte umaniste Camden (New England) este o adevarata cloaca in care se organizeaza orgii, se bea necontenit, cu o tenacitate demna de o cauza mai buna, se fumeaza marijuana, se trage pe nas cocaina si se injecteaza heroina, se face sex oral cu profesori insurati, se violeaza si se masturbeaza cu harnicie, toate acestea pe un fond muzical fabulos (Bach, Beethoven, Verdi si apoi alti compozitori, mult mai contemporani, din zodia pop, hip-hop, rock etc.)

Personajul cel mai popular este Sean Bateman (James Van Der Beek) un dur a carui intimitate revelata consta in: scobit nas, facut treaba mare si studiat hartia cu care s-a sters, facut pipi in pat, masturbat fara preget. Pe el il vaneaza cu dragoste: Cenusareasa care serveste la cantina colegiului, Paul (Ian Somerhalder) un homosexual sentimental, Lara (Jessica Biel) o superba nimfomana. Il mai vaneaza (dar fara dragoste) niste negustori de droguri, carora le datoreaza cam multi dolari. El, in schimb, alearga flamand dupa o fata stranie, Lauren Hynde (Shannyn Sossamon - ati vazut-o in "Povestea unui cavaler").

Lauren este indragostita de Victor (Kip Pardue) care tocmai a calatorit in Europa unde, momentan, este preocupat sa-si faca rost de o boala venerica de la o românca (!!!), manechin de profesie.

Ca sa poata ramane fidela adoratului pasionat de turism, Lauren rasfoieste un somptuos album despre boli cu transmitere sexuala. In pauzele de lectura, se mai imbata si ea. In dulapul lui Sean incep sa apara niste epistole de amor scrise pe hartie violet cu o carioca argintie. Cine sa le fi scris? Sensibilul Paul, a carui garderoba este dominata de movuri? Lauren, care are pe usa un penis liliachiu? Se pare ca niciunul. Atunci cine? Uratica de la cantina care s-a sinucis pe o melodie foarte buna? Blonda Lara, total nesatisfacuta dupa pseudo-acuplarea cu Sean? Eu, una, n-am reusit sa aflu cine e faptasul. In fond, nici nu conteaza.

Am ascultat muzica, am admirat actorii care joaca foarte bine (inclusiv Faye Dunaway, care apare intr-un rol episodic) si m-am delectat cu smecheriile si fitele operatorului (foarte bun!) Robert Brinkmann. In lipsa de ceva mai bun, ajunge si atat.