Hollywood-ul e facut de banc: un rus, un britanic, un francez si un mexican le arata americanilor cum se joaca de-a super-eroii. Dar n-ar fi deloc de mirare ca Wanted, filmul rusului Timur Bekmambetov, sa le ia fata unor Incredibilul Hulk, Cavalerul intunecat sau Hellboy.

Totul a inceput in 2004, cand Bekmambetov regiza in patria-muma Rondul de noapte. Filmul a batut imediat toate recordurile la incasari, iar a doua parte, Rondul de zi, a fost la fel de apreciata, prin urmare era de la sine inteles ca Bekmambetov urma sa se mute urgent la Hollywood. Wanted, film inspirat dintr-o serie de benzi desenate create de Mark Miller, este unul dintre cele mai violente, sangeroase si in acelasi timp distractive filme ale ultimilor ani.

Despre ce e vorba? Un banal contabil, Wesley Gibson (James McAvoy), afla ca a mostenit super-capacitatile fizice ale tatalui sau, membrul unei misterioase fratii ce mentine echilibrul mondial lichidand elementele umane "haotice". Tatal este ucis de un fost membru al fratiei, iar lui Wesley i se cere de catre liderul acesteia (Morgan Freeman) sa... se razbune.

Cu o Angelina Jolie absolut superba (sa-i multumim Evei Green pentru moda lansata in Casino Royale) in rolul "profesoarei" lui Wesley, Fox, si un James McAvoy perfect potrivit pentru rolul de, hm, contabil, Wanted este departe de seria Spider-Man, primul exemplu care ne trece prin minte cand ne gandim la tipi banali ce-si descopera calitati supraumane.

Contrastul foarte puternic din Spider-Man, unde binele si raul sunt delimitate clar (cu exceptia partii a treia, rezolvata mult prea simplist pentru a fi convingatoare), lipseste cu desavarsire in Wanted, unde Bekmambetov scoate din profunzimile intunecate ale spiritului sau slav personaje gri, deloc supuse principiilor morale. In Wanted se ucide nu pentru ca asa e bine, nu pentru ca asa e rau, ci pentru ca asa vrea muschii lui Bekmambetov, Wesley, Fox si restul gastii. Si se ucide cu stil, pentru ca Bekmambetov isi umple scenele cu efecte speciale trasnet realizate la... Moscova.

Daca scenariul sau nu are profunzimi nebanuite (desi promoveaza foarte nimerit haosul si anarhia), la capitolul FX Wanted sta excelent. Imaginatia dementa a regizorului, incercata din plin in cele doua Ronduri, primeste acum si fonduri (aproape) nelimitate, asa ca ceea ce in Rusia parea promitator, in Statele Unite devine o culme a inventivitatii si-a spectaculosului. O alta bila alba a lui Bekmambetov este refuzul de a face compromisuri: spre deosebire de Hancock, care a fost taiat de doua ori pentru a obtine un rating "profitabil", Wanted nu face compromisuri, ceea ce, iata, i-a atras in Romania exageratul rating de "interzis sub 18 ani".

Ce mai, daca nu sunteti majori si va opreste cineva la usa cinematografului, falsificati-va buletinele si intrati: Wanted e dementa curata!