Anna Faris făcea parte, acum vreo patru ani, din lista mea cu actriţe care au super-haz. M-a făcut să râd cu poftă şi în seria Scary Movie, şi în The House Bunny/Iepuraşul casei (2008), încât mă tot întrebam de ce nu o mai văd pe marele ecran. Era în film blonda autentică gata să întărească toate clişeele. Frumoasă, dar stângace, spunând mereu ce nu trebuie şi prinzându-se greu cum stau lucruile, pentru un efect comic garantat. Dorinţa de a o revedea pe marele ecran s-a împlinit cu filmul What's Your Number?, din 30 septembrie în premieră la cinema, unde avem ocazia să o urmărim alături de Chris Evans (Captain America).

Frumosul campion al americanilor face aici un număr de comedie (şi de striptease), şi afişează un aer de om cu picioarele pe pământ, în contradicţie cu personajul lui Faris, o tânără pierdută în spaţiu. În plus, e din nou masculul alfa.

Faris nu mai arată deloc ca un playmate, iar hazul ei e îndoielnic, din păcate; mai mult, umorul de dialog din film e "sublim, dar lipseşte cu desăvârşire", nici gagurile nu curg gârlă, însă - dacă eşti îngăduitor cu prima oră din film - poţi avea spre final 45 de minute cu adevărat simpatice. Mi-a plăcut, pentru că mi s-a părut proaspăt în peisajul comediilor, jocul de baschet (veţi vedea cu ce miză) dintre Faris şi Evans, şi curajul scenaristelor de a ieşi din tipicul comediilor romantice, cu o eroină deloc ingenuă, care a avut nu mai puţin de 19 parteneri...

Răbdarea ţi-e pusă la încercare, însă, de modul în care e materializată premisa filmului. Ally (Anna Faris) ajunge într-un moment de criză existenţială, dându-şi seama că şi-a ratat şansa la dragoste adevărată şi încearcă să reia legătura, pe rând, cu toţi cei 19 iubiţi pe care i-a avut în trecut, poate unul dintre ei e, de fapt, sufletul-pereche. Treaba se lungeşte cam mult, practic vezi o înşiruire de sketch-uri cu aceeaşi temă. Cu toate acestea, admit, revederile sunt presărate cu un soi de comic burlesc, în această succesiune pestriţă de tipologii.

Ni se mai serveşte şi un fel de lecţie de viaţă - "iubeşti pe cine trebuie atunci când eşti tu însuţi în compania acelei persoane". Scenariul e scris de Gabrielle Allan (care a lucrat până acum pentru seriale de televiziune, fiind nominalizată la un premiu Emmy) împreună cu Jennifer Crittenden (Seinfeld), după cartea "20 Times a Lady", de Karyn Bosnak.

Regia e semnată de Mark Mylod, care a făcut episodul pilot din serialul Shameless. De când s-a mutat în America în 2007, realizatorul britanic a fost regizor şi co- producător executiv la serialul HBO Entourage.