Luna aprilie aduce în cinematografele de la noi probabil cea mai bună comedie a anului, cu Natalie Portman, James Franco, Danny McBride şi Zooey Deschanel în rolurile principale. Elementele parodice, îmbinarea genului heroic-fantasy cu comedia, referinţele la alte filme, limbajul de multe ori vulgar, poantele în mare măsură sexuale, fac din Măria Ta/Your Highness cu siguranţă cea mai isteaţă şi dezinhibată comedie a lui 2011.

Cinemagia a văzut în avans (şi legal) filmul, şi-ţi spune de ce să nu-l ratezi la cinema.

Your Highness merge pe structura clasică a oricărui film de aventuri - există un viteaz al regatului, Fabious (James Franco), care câştigă bătălie după bătălie, dar şi inimile supuşilor. Există un "point of no return" - o întâmplare care-l face pe erou să nu mai aibă de ales şi să plece în aventura vieţii lui: cea care urma să-i devină soţie, Belladonna (Zooey Deschanel), este răpită de vrăjitorul diabolic Leezar (Justin Theroux).

Deci, avem eroul, avem acel "quest" necesar oricărui film de aventuri, plus elemente fantasy: un vrăjitor malefic care vrea să dea viaţă unui dragon, cu ajutorul căruia va înrobi tot regatul. Şi îi avem pe însoţitorii lui Fabious în această misiune de salvare.
Printre ei, Thadeous (McBride), fratele mai mic al lui Fabious, un personaj care în mod normal nu avea ce căuta într-un film de aventuri, dar care apare în scenariu tocmai pentru a condimenta cu ingredientele comediei producţia: Thadeous e un prinţ laş, egoist, antieroul suprem din comediile pentru adulţi, şi un personaj cu substrat contemporan: fumează “iarbă”, are un limbaj colorat, spune vorbe de duh. Pe drum întâlnesc creaturi stranii, cad în capcane gata să le strice misiunea, au tot felul de oponenţi. Scenele de acţiune au fost realizate cu cascadorii de prima mână, completate de efecte speciale, unele digitale, graţie echipelor CGI. Secvenţele de luptă sunt foarte elaborate, cu caleşti care se răstoarnă şi personaje care zboardă prin aer, plus monştri fioroşi. În ajutorul celor doi fraţi prinţi vine şi o războinică cum alta nu mai e, Isabel (Natalie Portman). Aceasta are, însă, planurile ei proprii de răzbunare.

Referitor la aspectul parodic, co-scenaristul filmului şi - totodată - interpretul prinţului Thadeous spune că „Your Highness s-a născut dintr-o sumă de filme cu care am crescut, de la Conan Barbarul la Deathstalker, Krull, Dragonslayer şi toate acele filme de aventuri fantastice. Am vrut să avem abordarea noastră personală, fără să cădem în parodie.” Dar, cu toate acestea, în film un personaj important este Înţeleptul, sub forma unei omide care - asemenea celei din Alice în Ţara Minunilor - trage din Narghilea şi dă indicii despre cum trebuie să continue drumul celor doi fraţi prinţi, ca să o găsească pe Belladonna.

Dar omida este în Your Highness o creatură perversă, care cere favoruri sexuale în schimbul informaţiilor preţioase pe care le oferă şi care fumează "ierburi". Apoi, un alt element de parodie este însăşi interpretarea lui James Franco.

Spune cu patos replici care, ele însele, punctează toate naivităţile pe care un "quest" ca cel de salvare a unei fecioare le are (personajul Belladonna ne aminteşte chiar de poantele pe seama vestalelor virgine şi a eunucilor din parodia History of the World, Partea I, din 1981, a lui Mel Brooks). Combinaţia stârneşte hohote de râs. Câteodată Franco pare că trece de partea spectatorului, şi nu-şi ia nici măcar el în serios personajul.

Pe de altă parte, Natalie Portman face până la capăt jocul personajului ei, câteodată absurd chiar şi pentru un film de aventuri, dar atrăgător, irezistibil. Realizatorii aduc un omagiu unor Star Wars din 1977 sau Clash of the Titans din 1981, prin prezenţa unei păsări mecanice pe umărul lui Thadeous.